SALUT VOIOS DE PENSIONAR

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sursa Ta de Relaxare!


+4
gilu
Vecina
Nutzy
Mark
8 participanți

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:33

    Anii trec si se petrec in ritm placut de cele mai multe ori,al rotirii anotimpurilor anului…
    Batranetea,odata instalata trebuie acceptata fara pic de durere ,fara lacrimi.. :?
    Curand vom face parte si noi ca sa spun asa ;din istorie… ce frumos,nu??? :P
    Daca te gandesti la prietenia virtuala sa stii ca ea exista si trebuie sa ti-o imaginezi ca pe o gradina in care florile ei nu mor niciodata,ca ea exista si rezista in tacere si la orice departare… :P
    O zi frumoasa va doresc si sa va fie plina de ganduri la fel de frumoase,bune,deci,minunate asa ca si voi!GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 2h3pk0o
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:37

    Liniste,frumusete si bucurie..asta sa ai!fie ea si la un ceas din nopate.

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 1

    " Întâlnim oameni care ne mint, ne rănesc, oameni răi, invidioși, egoiști și pe care nu-i înțelegem niciodată, dar, până și aceștia au rolul de a ne învăța să nu fim la fel ca și ei.
    Apoi, întâlnim oameni care vindecă rănile noastre din trecut, care ne redau încrederea în noi, forța și motivația de a merge mai departe.
    Sunt oameni care ne fac să plângem până la epuizare, dar și oameni cu care râdem în hohote.
    Întâlnim fel și fel de oameni. Oameni pe care-i iubim, oameni pe care-i urâm, oameni pe care-i uităm şi oameni pe care nu-i vom uita niciodată.
    Dar pe niciunul dintre aceşti oameni, nu îl întâlnim întâmplător…"
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:40

    Am inteles ca avem nevoie de timp pentru a ne putea castiga anumite stari,trairi si creea un fel de tablou al toamnei in jurul nostru ori in suflet… :P Si cand spun asta ma gandesc ca trebuie ceva timp pentru prietenia dintre noi,pentru mentinerea ei..
    … ca ne trebuie timp chiar si pentru iubire…
    … pentru intelegere si respect …
    …chiar si pentru reveniri si plecari din viata cuiva… :?
    Nu mai vorbesc de timpul pe care trebui sa-l acorzi intraii ,pasiirii peste pragul Cafenelei cu dorinta de a lasa un mesaj,un gand,un semn .. de bun venit.. :?,desi acesta dureaza doar un minut :? .. nimic mai mult !
    Eu,nu reprosez nimic nimanui… :D era doar un gand despre timpul fiecareia pe care sunteti stapane absolute !............................fie el si la ceas de nopate. :da: :da: :da: :da: :da:


    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 -TwKYfZP9Qh1GKq2Q0aTB0v76zVLvPlRz23kkYLEQN31J8oLKRHZjg%3D%3D
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:41

    Suntem oameni si suntem slabi.Avem nevoie de intelegere,compasiune,iubire.Dar cel mai mult avem nevoie de increderea si iubirea celorlalti.
    Se intampla uneori ca sa vina cineva atunci cand nu mai speri sa poti face ceva,cand totul e negru si nu mai conteaza nimic,si sa-ti ofere speranta.Sa-ti ofere un vis.Sa te faca sa crezi ca se poate,ca nu esti ultimul om si ca valorezi ceva.Si atunci te ridici.Incepi sa visezi,sa speri chiar daca in sinea ta stii ca poate nu este nimic, dar exista o speranta.O speranta de care te agati si faci un scop in viata.Toata viata ta incepe sa graviteze in jurul acelui vis.Toata viata ta depinde de realizarea acelui vis.Si ajungi sa te simti fericit,implinit,iubit.


    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Jg6ygx
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:54

    "Știi ce cred eu?! Că totul este exact așa cum trebuie să fie... Putem forța destinul, s-o ia pe alte căi, însă deznodământul va fi același. Se va schimba doar drumul care duce către acesta. Nimic altceva.Viața este o dramă, noi toți suntem actorii. Fiecare are ca personaj propriul lui eu de a juca. Nu poți juca pe altcineva in rolul tau. Doar tu poti juca rolul foarte bine. Deci, fii tu însuți. Joaca rolul cu încredere. Uita obiceiul de a obține reluarea... Este un spectacol live"

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 8
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:55

    Astazi am mers la un magazin anume , unde imi fac eu cumparaturile,de obicei trec cam la doua zile...de fiecare data, vad o batranica curat imbracata si cu o plasuta in mana asezata la intrare. Nu cerseste...nu intinde mana...nu face nici un gest. Cand ies din magazin,mereu ii cumpar ceva si-i dau un pachetel pregatit special pentru ea ,plus o bacnota de 5 sau 10 roni in functie de cumparaturile facute.Oare la cate vise renuntase biata batranica...oare de cand renuntase sa-si mai doreasca ceva cu ardoare! Prin fata batranicii trec oameni de tot felul care par ocupati, pierduti in ganduri si rutina...absenti la prezenta femeiii.Astazi batranica ma astepta zambitoare cu un buchetel de flori in mana,spunandu-mi ca-i parea rau daca nu veneam.Mi-a intins florile si mi-a luat mana in mainile ei ridate si muncite, incat m-a rugat sa le primesc. Atat mi-a spus cu ochii plini de lacrimi...Multumesc!Sincer va spun , acest moment nu o sa-l uit toata viata...cred ca ar trebui pretuiti mai mult acesti oameni... sunt oameni simpli dar cu suflete curate.Este greu sa vezi cum in fiecare zi un astfel de om asteapta iubire,o vorba buna,un zambet curat si senin...o vorba calda...un ajutor,sau de ce nu....o imbratisare.Dar din pacare uitam sa facem acest lucru atat de simplu.Ar trebui in astfel de momente sa ne punem intrebarea...oare cand a mancat ultima oara...cat a fost nevoie sa astepte ca cineva sa-i ofere un banut?Sunt sigura ca in fiecare zi trecem peste un astfel de om infometat si necajit.


    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 10
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:56

    "Viaţa însăşi e o stare de tranzit între naştere şi moarte... un peron unde te zbaţi să ocupi un loc într-un tren... eşti fericit că ai prins un loc la clasa I sau la fereastră... altul e necăjit că a rămas în picioare pe culoar... alţii nu reuşesc să se prindă nici de scări, rămân pe peron să aştepte următorul tren... Şi fiecare uită, poate, un singur lucru... că trenurile astea nu duc nicăieri... cel care a ocupat un loc la fereastră este, fără să ştie, egal cu cel care stă în picioare pe culoar şi cu cel care vine abia cu următorul tren... în cele din urmă se vor întâlni toţi undeva, într-un deşert, unde chiar sinele se transformă în nisip... în loc să se uite în jur, oamenii se îmbulzesc, se calcă în picioare, îşi dau ghionturi... "-Octavian Paler - Viaţa pe un peron-

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 1
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:58

    De cand ma stiu am fost mereu o luptatoare,niciodata nu mi-a placut lasitatea...am luptat pentru orice pana la capat si atunci cand am fost sigura ca nu castig,m-am resemnat si am cautat solutii noi. Mi-am dat seama...desi prea tarziu,ca viata este mult prea scurta pe pamant pentru a nu fi fericita. Asa ca nu am decat sa spun...zambeste azi,zambeste maine...si traieste fiecare clipa ca si cand ar fi ultima pentru ca fiecare furtuna este urmata de razele calde ale soarelui. Trebuie sa gandim tot timpul ca vom avea puterea sa invingem orice obstacol si sa nu lasam pe nimeni sa ne umbreasca fericirea. Ar trebui sa nu uitam sa ne bucuram chiar si de lucrurile marunte,sa multumim lui Dumnezeu zi de zi ca mai avem sansa sa mai intoarcem inca o fila in cartea numita "Viata noastra."

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 46
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 8:59

    "Caută să trăieşti cu sinceritate, caută să fii în întregime tu, pentru că dacă trăieşti reflectând doar jumătate din tine, exprimând şi făcând cunoscută doar jumătate din tine, atunci nefericirea este garantată.''
    - Neale Donald Walsh-
    Va doresc o zi plină de armonie și gânduri frumoase!fie ele si la ceas de nopate. :exclamare:


    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 22
    Nutzy
    Nutzy
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Nutzy Mar 30 Sept 2014 - 9:01

    "N-am stat vreodată pe gânduri când a fost să ofer. Am făcut-o din toată inima....stângaci, dar am făcut-o! Nu am dorit să primesc decât dacă venea din plăcere şi nu din obligaţii sau datorii ce trebuiau plătite. Am făcut un legământ cu viaţa şi-l voi respecta:" În viaţa asta sunt eu, doar eu. Nimic fals nu mă defineşte, chiar dacă vorbele mele rănesc. Spun ce gândesc pentru că vreau să ştii ce gândesc".................indiferent la ce ora din zi sau nopate. :PLECACIUNE:


    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 14

    Continut sponsorizat


    GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE - Pagina 3 Empty Re: GÂNDURI LA CEAS DE NOAPTE

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum 12 Mai 2024 - 21:22