SALUT VOIOS DE PENSIONAR

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sursa Ta de Relaxare!


+2
elenita
Mark
6 participanți

    CAIETUL CU REȚETE

    Mark
    Mark
     

     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  Mark Mier 29 Ian 2014 - 6:44

    Saratele făcute la aparatul de waffe

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 33332_1L

    Ingrediente:

    650 g branza (preferabil o branza mai veche si foarte sarata)
    250 gr unt
    2 oua
    400 ml iaurt / sana
    900 gr faina
    50 gr chimen

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 33332_3L

    Preparare:

    1. Intr-un bol incapator punem branza data prin ochiurile mici ale razataoarei, unutul ( ras deasemenea ), iaurtul, ouale si chimenul.Amestecam totul bine pana la omogenizare, apoi adaugam faina, incorporand-o trepatat , pana obtinem un aluat nelipicios, dar u foarte compact.

    2. Cu mainile date prin faina facem bilute de marimi aproximativ egale, din aluat.

    3. Bilutele de aluat tb sa fie cam de marimea unei caise..

    4. In aparatul de waffe bine incins se pun aceste bilute de aluat, pe rand, si se coc bine bine...asta e tot!!!

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 33332_1L
    sursa:petitchef.ro
    Mark
    Mark
     

     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  Mark Mar 11 Mar 2014 - 7:11

    Bruschete în trei culori

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Bruschete_in_trei_culori_mare

    Ingrediente :

    1 bagheta

    400 g ciuperci

    2 cepe

    1 avocado

    1/2 lamâie

    2 rosii

    75 ml vin alb

    100 g cascaval

    4 ardei copti

    3 caței de usturoi

    1 lingura ulei de masline

    1 lingura oțet balsamic

    patrunjel

    sare

    Mod de preparare

    1. Curata ciupercile și taie-le în felii. Înabușa-le împreuna cu o ceapa tocata marunt. Stinge cu puțin vin și lasa pe foc pâna ce scade toata zeama.

    2. Separat, scoate pulpa din avocado, zdrobește-o cu furculița și pune peste ea zeama de lamâie. Decojește roșia și tai-o în cubulețe. Amestec-o apoi cu ceapa tocata fin, verdeața și puțin ulei.

    3. Taie marunt ardeii copți și amesteca-i pe foc cu uleiul de masline și usturoiul zdrobit. Adauga un praf de sare, iar la final, stropește cu oțet.

    4. Taie bagheta în felii și rumenește-le pe gratar. Pe feliile de pâine întinde ciupercile sau avocado ori pasta de ardei. Peste pasta de ardei fierbinte, pune puțin cașcaval ras, iar peste avocado amestec de roșii și ceapa.
    Sursa:ecuisine.ro

    Vecina
    Vecina
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  Vecina Joi 10 Apr 2014 - 0:39

    Salata verde cu dovlecel CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Final-2

    Iata mai jos o reteta de salata cu dovlecel verde care poate fi servita langa o friptura buna sau simpla, ca atare, seara, la cina.

    Ingrediente

    1 salata verde romaneasca
    1 dovlecel
    sare
    ulei de masline
    otet balsamic
    seminte de susan

    Mod de preparare
    spalam salata verde, o tocam/rupem marunt
    curatam dovlecelul de coaja
    taiem dovlecelul fasii longitudinale si il adaugam peste salata
    adugam sare
    putin ulei de masline
    otet balsamic dupa gust
    amestecam salata si la final adaugam 1 lingurita de seminte de susan

    Urmariti reteta video!

    Mark
    Mark
     

     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  Mark Mier 16 Apr 2014 - 18:05

    Ouã umplute

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 1109-0-oua_umplute

    Ouãle umplute sunt un preparat aperitiv excelent, pentru orice ocazie mai mult sau mai puţin festivã.

    Ouãle umplute sunt un preparat aperitiv excelent, pentru orice ocazie mai mult sau mai puţin festivã.

    Ingrediente:

    -8 ouã
    - 25g-50g pate de ficat
    - 1/2 castravete murat
    - 6 linguri de maionezã
    - 3 linguri de smântânã
    - sare, piper

    Mod de preparare:

    Se fierb ouãle tari. Se curãţã de coajã şi se taie în douã pe lung. Se scot gãlbenuşurile şi se pun într-un castron. Se paseazã gãlbenuşurile cu furculiţa, se adaugã pateul (pentru început 25 de g), 3 linguri de maionezã, sarea, piperul şi se amestecã bine pânã devin o pastã. Castravetele se curaţã de coajã şi se dã prin rãzãtoarea micã. Se stoarce bine de zeamã, se adaugã în pastã şi se amesteca bine. Se gustã şi se potriveşte de sare, piper, eventual se mai pune şi restul de pate de ficat sau maionezã.

    În cornet se pune pasta şi se umplu scobiturile din albuşuri. Daca nu aveti cornet le puteţi umple cu o linguriţã. Se aşeazã pe un platou.

    Din 3 linguri de maionezã, 3 linguri de smântânã şi un praf de sare a se face un amestec. Aceastã maionezã se toarnã peste ouãle umplute. Se orneazã dupã preferinţã cu gogoşar murat, mãsline sau castravete murat.
    Sursa:adevarul.es
    Mark
    Mark
     

     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  Mark Mier 16 Apr 2014 - 18:09

    Cele mai bune plăcințele cu gem de căpșuni

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 97066-0-placintele

    Cine poate refuza un desert? Vă garantăm că nimeni, mai ales atunci când are un gust atât de bun ca aceste plăcințele. Ar trebui să le încercați.

    Ingrediente:

    500 g făină
    1 cub de drojdie
    5 ouă
    4 linguri zahăr
    200 ml lapte
    1 praf de sare
    2 plicuri zahăr vanilat
    1 esenţă vanilie
    3 linguri ulei
    1 plic zahăr pudră
    1 borcan gem de căpşuni

    Mod de preparare:

    Cerni bine făina într-un vas mai mare, iar într-o cană pui laptele încălzit, o linguriţă de zahăr şi cubul de drojdie. Amesteci până se topesc. Faci o adâncitură în făină, adaugi praful de sare şi torni laptele.

    Pui 3 ouă, restul de zahăr, esenţa, zahărul vanilat şi frămânţi până obţii un aluat potrivit de tare. Adaugi şi lingurile de ulei şi frămânţi până când aluatul nu se mai lipeşte de mâini. Acoperi vasul cu un şervet curat şi îl laşi 30 de minute , la căldură.

    Din aluat întinzi o foaie groasă, după care tai pătrate mai mari. Pui câte o lingură de gem de căpşuni pe fiecare pătrat, apoi uneşti colţurile opuse. Baţi ouăle rămase şi ungi cu o pensulă fiecare plăcintă.

    Le aşezi într-o tavă pe hârtie de copt şi le dai în cuptorul preîncălzit pentru 35-40 de minute. Când s-au rumenit le scoţi şi le presari cu zahărul pudră.
    Sursa:adevarul.es
    Mark
    Mark
     

     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  Mark Mier 16 Apr 2014 - 18:13

    Din bucătăria bunicii: gogoși împletite

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Gogosi-impletite-580x400

    Tuturor ne plac gogoșile. Îți trebuie doar timp și îndemânare să îi surprinzi pe toți cu un desert delicios.

    Ingrediente:

    600 g făină
    2 ouă
    1 cub de drojdie
    300 ml lapte
    4 linguri zahăr
    2 plicuri zahăr vanilat
    1 praf de sare
    coaja rasă de la 1 lămâie
    zahăr pudră
    apă caldă
    ulei pentru prăjit

    Mod de preparare:

    Încălzeşti puţin laptele, adaugi o linguriţă de zahăr, drojdia şi le amesteci până se topesc. Într-un vas mai mare cerni făina, faci o adâncitură la mijloc şi torni amestecul de drojdie.

    Pui zahărul vanilat, praful de sare, ouăle, coaja rasă de lămâie şi restul de zahăr. Amesteci bine ingredientele, adaugi apă caldă şi frămânţi până obţii un aluat potrivit de tare. Îl laşi la dospit 30 de minute, acope­rit, în loc cald.

    Din aluatul crescut întinzi o foaie groasă şi porţionezi astfel încăt să obţii suluri subţiri şi lungi, pe care le rulezi în formă de spirală sau îi împleteşti.

    Într-un vas torni uleiul la încins, iar când este destul de fierbinte pui câte 2-3 gogoşi şi le laşi până se rumenesc uşor. Le scoţi pe şerveţele absorbante, după care le pudrezi cu zahăr.
    Sursa:adevarul.es
    Vecina
    Vecina
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  Vecina Sam 19 Apr 2014 - 19:22

    Bruschete cu ou fiert CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Bruschete-cu-ou-fiert

    Ingrediente
    1 bagheta frantuzeasca
    50 g unt moale
    5-6 oua fierte
    cateva fire patrunjel proaspat
    sare si piper dupa gust
    2-3 lingurite zeama de lamaie

    Bruschetele cu ou fiert sunt un aperitiv potrivit pentru zilele de Pasti. Daca v-au ramas inca de cand le-ati fiert oua crapate sau dintre cele frumos colorate si ciocnite dar nemancate, atunci le puteti pune la frigider iar a doua zi le puteti retransforma intr-un aperitiv care arata si foarte bine.

    Cum se prepara bruschetele cu ou fiert?

    Taiati bagheta si intindeti pe fiecare felie cate putin unt topit. Nu trebuie sa fie foarte mult unt ci cat sa aiba de ce sa se lipeasca bucatile de ou fiert. Tocati ouale fierte si le intindeti pe tocator pentru a le putea presara cu sare si piper, dupa gust. Taiati si patrunjelul proaspat si puneti mai intai ouale taiate iar apoi presarati verdeata. Turnati cateva picaturi de zeama de lamaie, pentru ca bruschetele sa fie mai racoritoare.
    sursa:mixtopia.ro

    Mark
    Mark
     

     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Sufleu cu melci din clatite

    Mesaj  Mark Sam 7 Iun 2014 - 18:01

    Sufleu cu melci din clatite

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1408

    Ingrediente pentru 4 portii:

    - 3 oua
    - 250 ml. lapte
    - 125 g. faina
    - 2 cepe
    - 1 catel de usturoi
    - 380 g. carne tocata amestec
    - 2 rosii
    - 100 g. branza dulce de vaca
    - 100 g. branza de vaca cu verdeata, gen Almette
    - piper, sare, boia dulce de ardei
    - 2 galbenusuri
    - cate 1/2 legatura cimbru si salvie
    - 100 g. cascaval ras



    Mod de preparare:
    Amestecati ouale cu 1/2 lingurita sare, 125 ml. lapte si faina. Coaceti 4 clatite.
    Curatati si tocati ceapa si usturoiul, apoi caliti-le in ulei. Adaugati carnea si prajiti-o bine.

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1355

    Pregatiti branzeturile
    ...eu pe astea le-am avut in frigider, pe-astea le-am folosit

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1357

    Spalati rosiile si taiati-le cubulete; adaugati-le peste carne impreuna cu cate o lingura mare din fiecare tip de branza (ar veni cam jumatate din cantitatea totala de branza)

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1363

    Condimentati cu sare, piper si boia.
    Incalziti cuptorul la 175 grade. Puneti carne pe clatite:

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1367

    Rulati-le si taiati-le oblic:

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1370

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1374

    Veti obtine 4 bucati mici de clatita cu umplutura delicioasa (credeti-ma, nu exagerez...umplutura asta e chiar delicioasa)

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1375

    Amestecati restul de branza cu laptele, galbenusurile si verdeata si turnati sosul intr-o forma de copt:

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1377

    Asezati melcisorii in tava (aranjati-i in asa fel incat sa acopere intreaga tava)

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1384

    Presarati preparatul cu cascaval.
    Eu am observat prea tarziu ca am ramas fara ...asa ca am folosit bunatatea asta de branzica, in forma de floare, gen camembert

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1387

    ...cu care am umplut toate ungherele (deja) apetisantului sufleu

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1393

    Coaceti 15 minute:

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1396

    Pofta buna!!!

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1406

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSC_1407
    Sursa:retetepentrugatit.blogspot.ro
    elena cugerean
    elena cugerean
     
     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  elena cugerean Vin 13 Iun 2014 - 20:28

    arata bine clatita sper sa fie si buna :poftabuna: 
    Mark
    Mark
     

     


    Salut Voios de Pensionar

    De vorba la o cafea

    Salut Voios de Pensionar

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Ghiveci de legume

    Mesaj  Mark Mar 17 Iun 2014 - 7:07

    Ardei umpluti de post

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 DSCN1305

    Se pregatesc destul de simplu, pentru 7 ardei mai mari, am folosit 400 g de orez, un morcov, 200 gr ciuperci, doua rosii mari pentru capacele, cam 100 ml de ulei, o legatura de marar, sare, piper, un pic de cimbru, o lingurita de Delikat, 100 ml de suc de rosii si o lingura de bulion de ardei capia, care pe langa gust, da si o culoare minunata mancarilor sau sosurilor.

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Dscn1282

    Am tocat marunt ceapa, am dat morcovul pe razatoarea mica, ciupercile le-am taiat cubulete. Am spalat in cateva ape orezul.
    Am pus o tigaie la incins, cu uleiul, si am adaugat, in ordinea urmatoare, ceapa, morcovul, dupa ce s-au calit putin, am pus ciupercile, le-am lasat putin sa se topeasca, si am pus restul ingredientelor: bulionul de capia, sucul de rosii, condimentele, si dupa cateva clocote, am pus si orezul si l-am lasat sa se umfle putin, pana a scazut zeama, si am incheiat cu mararul tocat marunt.

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Dscn1286

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Dscn1290

    Dupa ce s-a racit putin compozitia am umplut ardeii, i-am capacit neaparat cu felii de rosii si i-am prajit usor pe toate partile intr-o tigaie in care am pus putin ulei. Obisnuiesc sa-i calesc, asa cum am spus si la reteta de ardei umpluti cu carne, pentru ca se indulceste putin gustul ardeiului.

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Dscn0625

    I-am pus intr-o cratita putin mai inalta ca sa-i pot acoperi complet cu apa si suc de rosii, si gata, la cuptor cu ei, pana cand se inmoaie orezul, si se rumenesc frumos la suprafata, sa zicem cam 45-50 de minute.

    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Dscn1302

    Va garantez ca sunt o bunatate, de cele mai multe ori prefer sa pregatesc reteta asta decat cu carne, asa ca va urez succes, piata este plina de legume, si o mancare gustoasa fara carne este numai buna.
    Sursa:gatimsipovestim.ro

    Continut sponsorizat


    CAIETUL CU REȚETE - Pagina 3 Empty Re: CAIETUL CU REȚETE

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Dum 12 Mai 2024 - 13:36